
Midsommar i Mariehamn
Kom och fira midsommar i Mariehamn.
Fredag 20 juni kl. 12.00 på Notudden
Plats: Notudden, vid Sviby bron. (Sök ”Notgrundet” för vägbeskrivning).
Kasberget Apalängens byalag ordnar traditionsenligt midsommarfirande och reser stången för 50:e gången. Sång, musik och fika. Lövning kl. 11 och stångresning kl. 12.
Fredag 20 juni kl. 13.00 i Engelska parken
Plats: Parken vid Ålands sjöfartsmuseum.
Stången reses på midsommarafton kl.13.00. Stångkapten: Zacharias Kalm. Årets festtalare är Christian Wikström. Greta Sundström och Birger Karlsson leder ringdans och sång.
Lövningstalka torsdag 19 juni med start kl. 15.00. Mariehamns pensionärsförening sköter lövningen men behöver allmänhetens och din hjälp med att löva. De som hjälper till bjuds på fika.
Fredag 20 juni kl. 14.30, Barnens midsommarstång på Lilla holmen
Plats: Lilla Holmen.
Stången reses på midsommarafton kl.14.30. Greta Sundström och Birger Karlsson leder ringdans och sång.
Lövningstalka fredag 20 juni mellan kl.10.00–12.30. Ålands Judoklubb sköter lövningen men behöver allmänhetens hjälp med att löva. De som hjälper till bjuds på fika.
- 20.6.2025