Kontaktpersoner i kommunerna

Har du kursförslag, tips om kursledare eller frågor om Medis verksamhet i din kommun kan du vända dig till Medis kontaktperson.

Medis kontaktperson planerar nya intressanta kurser, har kontakt med kursledare och bokar lokaler. Anmälan till kurser i skärgården tas emot av kontaktpersonerna i respektive skärgårdskommun.

Brändö
Linda Karlström, tel. 050 599 2237 eller e-post linda.berg@aland.net

Eckerö
Miina Fagerlund,  tel. 0457 342 5119 eller e-post miina@aland.net
Eckerös Medis på Facebook 

Finström
Tuire Granesäter, tel. 41 664 eller 0457 361 3013 eller e-post tuire@aland.net

Föglö
Agneta Raitanen, tel. 50 322 eller 0457 382 3389 eller e-post agneta.raitanen@foglo.ax

Geta
Helena Nyback, tel. 49 351 (biblioteket tisdag och torsdag) eller 0457 342 5674 eller e-post bibliotek@geta.ax
Getas Medis på Facebook 

Hammarland
Britt-Marie Sundqvist, tel. 36 201 eller 0400 880 570 eller e-post britt-marie.sundqvist@aland.net
Hammarlands Medis på Facebook

Jomala
Ingen kontaktperson ännu utsedd av kommunen.
Vänligen kontakta Medis kansli, tel. 531 620, medis@mariehamn.ax

Kumlinge
Jannika Reed, tel. 0457 342 9367 eller e-post medis@kumlinge.ax
Kumlinges Medis på Facebook

Kökar
Madelene Ahlgren-Fagerström, tel. 040 577 1914 eller e-post maddekokar@gmail.com
Kökars Medis på Facebook

Lemland
Stefan Lomner, tel. 040 0982 401 eller e-post stefan@lomner.se
Lemlands Medis på Facebook

Lumparland
Gunilla Nyholm, tel. 359 037 (biblioteket måndag, tisdag, onsdag) eller e-post gunilla.nyholm@lumparland.ax
Lumparlands Medis på Facebook

Saltvik
Anna-Lena Nordberg-Dahlén, tel. 48 534 (biblioteket) eller e-post anna-lena.nordberg-dahlen@saltvik.ax

Sottunga
Britt Pettersson, tel. 040 542 9898 eller e-post britt.tennes@aland.net
Sottungas Medis på Facebook 

Sund
Sonja Berglund, tel. 45 978 eller 0457 374 9607 eller e-post sonja.berglund@outlook.com
Sunds Medis på Facebook

Vårdö
Lisbeth Lindfors, tel. 47 835 eller 0457 053 7066 eller e-post llindfors@aland.net
Vårdös Medis på Facebook

Sidan uppdaterades