Kommunernas kontaktpersoner

Har du kursförslag, tips om kursledare eller frågor om Medis verksamhet i din kommun kan du vända dig till Medis kontaktperson.

Medis kontaktperson planerar nya intressanta kurser, har kontakt med kursledare och bokar lokaler. Anmälan till kurser i skärgården tas emot av kontaktpersonerna i respektive skärgårdskommun.

Brändö

Linda Karlström, tel. 050 599 2237 eller e-post linda.berg@aland.net

Eckerö

Miina Fagerlund,  tel. 0457 342 5119 eller e-post miina@aland.net
Eckerös Medis på Facebook 

Finström

Tuire Granesäter, tel. 41 664 eller 0457 361 3013 eller e-post tuire@aland.net

Föglö

Agneta Raitanen, tel. 0457 382 3389 eller e-post agneta.raitanen@gmail.com

Geta

Helena Nyback, tel. 49 351 (biblioteket tisdag och torsdag) eller 0457 342 5674 eller e-post bibliotek@geta.ax
Getas Medis på Facebook 

Hammarland

Ingen kontaktperson ännu utsedd av kommunen.
Vänligen kontakta Medis kansli, tel. 531 620, medis@mariehamn.ax

Jomala

Annica Löfroth, tel. 0457 326 6422 eller e-post lofroth@aland.net
Jomalas Medis på Facebook

Kumlinge

Alexandra Blomqvist, tel. 0457 361 3906 eller e-post medis@kumlinge.ax

Kökar

Madelene Ahlgren-Fagerström, tel. 040 577 1914 eller e-post maddekokar@gmail.com
Kökars Medis på Facebook

Lemland

Stefan Lomner, tel. 040 0982 401 eller e-post stefan@lomner.se
Lemlands Medis på Facebook

Lumparland

Gunilla Nyholm, tel. 359 037 (biblioteket måndag, tisdag, onsdag) eller e-post gunilla.nyholm@lumparland.ax
Lumparlands Medis på Facebook

Saltvik

Anna-Lena Nordberg-Dahlén, tel. 48 534 (biblioteket) eller e-post anna-lena.nordberg-dahlen@saltvik.ax

Sottunga

Jenny Nylund, tel. 040 189 0700 eller e-post jennynylund_4@hotmail.com
Sottungas Medis på Facebook 

Sund

Matilda Nordberg, tel. 0457 342 6704 eller e-post matilda.nordberg92@gmail.com
Sunds Medis på Facebook

Vårdö

Lisbeth Lindfors, tel. 47 835 eller 0457 053 7066 eller e-post llindfors@aland.net

Publicerad 9.2.2021
Uppdaterad 9.8.2021

This is a service provided by Google Translate. Please note that by using it, Mariehamns stad cannot guarantee the accuracy of the translation.